Dom prawie w zasięgu ręki

Przyszedł czas, aby z ciasnego mieszkania przenieść się nareszcie do własnego wygodnego domu. Przed oczami mamy swoją rodzinę siedzącą na sofie w przytulnym salonie, a przy kominku wygrzewającego się kota. Zanim to jednak nastąpi, musimy pokonać jeszcze kilka barier, szczególnie jeśli chodzi o kwestie finansowe.

Pierwszą i najważniejszą sprawą jest zakup odpowiedniej działki. Jeżeli jesteś nuworyszem w dużych inwestycjach, przed podjęciem decyzji o zakupie warto skonsultować się ze specjalistą od zbytu i zakupu nieruchomości, aby wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę.

Gdy już znajdziemy wymarzony plac pod budowę, czas sfinalizować transakcję. Zakup działki budowlanej pociąga za sobą wysokie koszty. Jest oczywiste, że kupno z własnych środków jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jeśli nasza sytuacja finansowa na to nie pozwala, musimy postarać się o uzyskanie od banku kredytu na zakup ziemi.

Przy poszukiwaniu najlepszej oferty bankowej w tym zakresie powinniśmy się starannie rozważyć najważniejsze kwestie, tj. okres na jaki chcemy zaciągnąć zobowiązanie, wysokość wkładu własnego, a przede wszystkim wysokość kosztu kredytu. Pamiętajmy, że na wspomniany koszt składa się nie tylko samo oprocentowanie, ale również wszelkie opłaty i prowizje bankowe. To kwestie decydujące o tym, jak wysoka będzie rata kredytu na naszą działkę.

Znalezienie instytucji chętnie udzielającej kredytu na zakup parceli budowlanej może obecnie przysporzyć nieco trudności. Należy posiadać w tym celu wysoką zdolność kredytową oraz zabezpieczenie wymagane przez bank. Jeżeli chcemy dofinansować naszą inwestycję na naprawdę dobrych warunkach, najlepiej sprawdzić cały rynek kredytowy i nie ograniczać się tylko do jednego banku. Gdy brakuje nam na to czasu, nie warto żałować nawet wysokich kosztów na opłacenie doradcy finansowego, którego porada często pozwoli na zaoszczędzenie wielokrotności wydanej kwoty.

W niemal każdym banku spotkamy się z wymogiem posiadania wkładu własnego w wysokości około 20%. Zdarzają się oferty na 100% wartości nieruchomości, ale wówczas konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Warto pamiętać, że przy kredytach na zakup ziemi, banki wymagają najczęściej wyższego wkładu własnego niż w przypadku innego celu kredytowego.

Maksymalnie kredyty na działki można spłacać do 30 lat, ale trzeba podkreślić, że w tym przypadku obciążające koszty będą bardzo wysokie, a więc rata kredytu może w efekcie przekroczyć nasze możliwości.

W uzyskaniu korzystnego kredytu może nas wspomóc kilka czynników. Bank bierze pod uwagę średni dochód za ostatnie 3, 6 lub 12 miesięcy, zawarte umowy o pracę, wartość ziemi i posiadane środki własne, powierzchnię działki, a także lokalizację nieruchomości. Jeśli przygotujemy się wcześniej i zadbamy o tzw. historię kredytową, być może uda się spełnić więcej z wymaganych warunków. To zagwarantuje nam bezproblemowe uzyskanie środków na dofinansowanie naszej inwestycji i przyspieszenie procesu budowy, którego finalnym efektem będzie nasz wymarzony dom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here