Fotowoltaika

Prawdopodobnie niejednokrotnie słyszałeś o systemie paneli fotowoltaicznych. Wiesz, że to coś związanego ze światłem i energią. Jednak czy potrafiłbyś wyjaśnić, na czym polega fenomen tej koncepcji i jak to w ogóle działa? Jeśli masz wątpliwości, tutaj możesz znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Instalacja fotowoltaiczna — co to jest

Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności musisz wiedzieć, czym jest fotowoltaika. Fotowoltaika to dziedzina nauki, zajmująca się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Za pomocą tego zjawiska możesz czerpać energię dla swojego domu wprost z natury.

Instalacja fotowoltaiczna skonstruowana jest z paneli PV, które zamontowane na dachu budynku pełnią funkcję konwertera. Zdarza się, że są mylone z kolektorami słonecznymi, których zadaniem jest przemiana energii słonecznej w energię cieplną. Panele PV jednak mają o wiele szersze pole do popisu.

Panele fotowoltaiczne — jak działają?

Panele PV składają się z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi proces przemiany promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. Zderzenie cząstki światła (fotonu) z krzemem, wytrąca elektron (element fotonu) z równowagi, wprawiając go w ruch. Właśnie to zjawisko określamy jako przepływ prądu elektrycznego.

Istotne jest to, że powstały w panelu PV prąd jest prądem stałym. Żeby był on zgodny z używaną w naszym domu instalacją elektryczną, konieczne jest zastosowanie falownika, którego zadaniem jest przemiana prądu stałego wytworzonego w panelach na prąd zmienny.

Fotowoltaika a ekologia

Na wzrost popytu na instalacje PV niewątpliwy wpływ miała podjęta dyskusja na temat rozwijającego się kryzysu klimatycznego. Rządy wielu państw zaczęły aktywnie propagować alternatywne źródła pozyskiwania energii. W ramach rządowej pomocy, zainteresowani zainstalowaniem paneli na swój użytek, mogą liczyć na różnego rodzaju dofinansowania.

Wykorzystanie paneli PV to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Wszelkie procesy w nich zachodzące opierają się na niewyczerpalnym źródle, jakim jest promieniowanie słoneczne. Podczas swojej pracy instalacja fotowoltaiczna nie emituje szkodliwych dla środowiska substancji a jej działaniu nie towarzyszy żaden hałas, więc może być ona używana dosłownie wszędzie i pozostawać niezauważona przez otoczenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here