panele fotowoltaiczne

Przeciętny koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej w województwie dolnośląskim, podobnie jak w całej Polsce, waha się od około 25 do 30 tysięcy złotych. To niemało, dlatego każdy, kto jest zdecydowany na taką inwestycję, powinien ją bardzo dokładnie przemyśleć. Faktem jest, że dobrze dobrany system fotowoltaiczny gwarantuje znacznie większe oszczędności na zakupie prądu, jednak są one odłożone w czasie. Mając ograniczony budżet trudno jest tak po prostu przeznaczyć go na instalację PV. Na szczęście są sprawdzone sposoby na okiełznanie wysokich kosztów fotowoltaiki we Wrocławiu i w każdym innym mieście. Najlepsze z nich wymieniamy w naszym artykule.

Precyzyjny dobór instalacji PV do potrzeb gospodarstwa domowego

Nie chcąc przepłacić za instalację fotowoltaiczną należy w pierwszej kolejności zadbać o to, aby była ona perfekcyjnie dopasowana do realnego zapotrzebowania na energię w danym gospodarstwie. Trzeba tutaj jednak uwzględnić nie tylko aktualne zużycie prądu, ale również różnego rodzaju aspekty techniczne mające wpływ na efektywność pracy ogniw fotowoltaicznych: lokalizację budynku, skierowanie dachu względem stron świata, ewentualne przeszkody rzucające cień na moduły etc.

Najlepszym sposobem na oszczędności jest zatem powierzenie doboru i zaprojektowania instalacji fotowoltaicznej wyspecjalizowanej w tym firmie. We Wrocławiu szczególnie dobrą opinią wśród prosumentów cieszy się firma Sun For You, której ofertę możesz sprawdzić na stronie https://sunforyou.pl/.

Nie ma sensu przepłacać za ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa, nazywane też modułami czy po prostu panelami fotowoltaicznymi, to najbardziej spektakularny element całej instalacji. Są doskonale widoczne na dachu, dlatego – tu ciekawostka – coraz ważniejszym kryterium ich wyboru jest dla inwestorów kwestia estetyki. Jednak kluczowe zawsze powinno być to, aby panele oferowały wysoką sprawność w możliwie jak najdłuższym okresie eksploatacji.

Na rynku działa dziś tak wielu producentów paneli PV, że siłą rzeczy musiała się między nimi wywiązać ostra rywalizacja cenowa. I dobrze, ponieważ jest to korzystne dla nabywców modułów. Śmiało można dziś znaleźć panele o porównywalnej sprawności, z których te producenta A są dwukrotnie droższe od tych producenta B.

Czy taka różnica cenowa jest uzasadniona? Nie zawsze. Na pewno nie powinno się inwestować w najdroższe panele w sytuacji, gdy jednocześnie wybieramy bardzo tani inwerter. Najlepiej będzie tutaj po prostu zdać się na doświadczenie i wiedzę firmy odpowiedzialnej za dobór oraz montaż całej instalacji, która znając budżet klienta zaproponuje takie komponenty, które charakteryzuje dobry stosunek ceny do jakości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego nie zawsze warto inwestować w najdroższe panele fotowoltaiczne na rynku, to koniecznie zajrzyj do artykułu na stronie https://sunforyou.pl/blog/.

Instalacja z opcją rozbudowy? To może być strzał w dziesiątkę

Mając odłożoną kwotę, która nie pozwala sfinansować instalacji fotowoltaicznej w 100% zaspokajającej zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym, ale chcąc już zacząć oszczędzać na rachunkach za prąd, warto rozważyć właśnie przyszłą rozbudowę.

Aby było to możliwe, koniecznie trzeba zastosować odpowiedni falownik (lub system z mikrofalownikami) oraz oczywiście zostawić wolną przestrzeń na dachu lub na gruncie. Tutaj znów wypowiedzieć musi się wykonawca instalacji, który z pewnością podpowie inwestorom, czy opcja z rozbudową systemu fotowoltaicznego w perspektywie np. 3-4 lat rzeczywiście ma sens, czy może jednak lepiej będzie jeszcze trochę poczekać i uzbierać kwotę potrzebną do wykonania docelowej instalacji.

Skorzystanie z dofinansowania do fotowoltaiki

Nie da się ukryć, że to właśnie programy rządowe stały się zapalnikiem boomu na instalacje PV w naszym kraju. Sztandarowym przykładem jest oczywiście program „Mój Prąd”, w ramach którego można otrzymać do 3000 zł jednorazowej, bezzwrotnej dotacji do systemu fotowoltaicznego. To już stanowi spore wsparcie i pozwala wybrać taką instalację, która rzeczywiście zaspokoi potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego w okresie nawet kilkudziesięciu lat użytkowania.

Dofinansowanie do fotowoltaiki można dostać również w ramach programu „Czyste Powietrze”. Do tego dochodzi jeszcze ulga termomodernizacja odliczana w PIT.

Jak widać wysokie koszty fotowoltaiki mogą zostać skompensowane na wiele sposobów, z czego warto skorzystać na etapie realizacji tej inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here