Pożyczki pozabankowe, sprawdź co oferują,

Każda osoba starająca się o kredyt, chce, aby był on możliwie najlepszy i najbardziej dostosowany do jej potrzeb i warunków zarówno zawodowych jak i życiowych. Kredyt powinien być adekwatny po pierwsze do celu, na jaki jest udzielany, po drugie – do możliwości finansowych klienta, a po trzecie – do jego planów życiowych.

Aktualnie na rynku są dostępne liczne oferty kredytów różnego rodzaju – od długoterminowych kredytów celowych: hipotecznych, inwestycyjnych, po stosunkowo niewielkie kredyty konsumpcyjne, przeznaczone na bieżące potrzeby dłużnika. W gąszczu ofert problemem nie jest już raczej brak dostępności kredytów, ale raczej trudności w wyborze tej najbardziej odpowiedniej i dostosowanej do danej osoby.

Najważniejsze, by zadać sobie kilka podstawowych pytań odnośnie swoich oczekiwań. Dla jednej osoby kluczowe może się okazać, czy istnieje oddział banku w miejscowości, w której pracuje lub mieszka. Są osoby, dla których niezastąpiona jest rozmowa twarzą w twarz i obsługa przez osobę, którą się widzi – nie wyobrażają sobie one załatwiania formalności zdalnie, przez Internet. Osoby takie często znacznie zawężają swój wybór, a jeśli dodatkowo nie lubią nowości i cenią sobie to, co już znają, prawdopodobnie poprzez pewnego rodzaju przywiązanie wybiorą swój dotychczasowy bank, nawet, jeśli oferta nie będzie najlepsza z możliwych i dostępnych na rynku. Istnieje też grupa ludzi, którzy lubią porównywać, szukać najlepszych warunków, dociekać. Nie są tradycjonalistami w kontekście przywiązania do instytucji, lubią zmiany, nowinki techniczne. Nie mają problemu z kontaktem poprzez Internet, przeciwnie – cenią sobie wygodę i brak konieczności wychodzenia z domu w celu załatwienia spraw. Osoby takie często korzystają z różnego rodzaju rankingów, porównują produkty (w tym przypadku kredyty) na specjalnych stronach internetowych, służących do tego celu. Porównuje się na nich prowizje, oprocentowanie, roczną rzeczywistą stopę oprocentowania, miesięczną ratę oraz całkowitą kwotę do zapłaty.

Bezwarunkowo, zawsze należy zorientować się w kosztach jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. Porównywanie w Internecie nie jest ofertą handlową i może być traktowane jako pomoc, a wiążąca w tym zakresie jest umowa, którą podpisujemy z bankiem. Do wszelkiego rodzaju reklam należy podchodzić z dystansem, aby nie nabrać się na dodatkowe ukryte koszty i tzw. kruczki prawne, napisane drobnym drukiem. Jeśli coś jest niejasne lub budzi wątpliwości, lepiej nie podpisywać umowy, zwłaszcza w instytucjach pożyczkowych o wątpliwej renomie.

Jeśli zdecydujemy się na kredyt celowy, to musimy ten cel jasno określić, a w dalszej kolejności się z niego wywiązać. Należy mieć świadomość, że bank ma prawo nas sprawdzić, czy wywiązujemy się z umowy i przeznaczyliśmy środki na wskazany w niej cel, i z pewnością to zrobi, gdyż takie są po prostu procedury. Nie jest to złośliwość, ani nie chodzi o celowe utrudnianie, ale po prostu o zabezpieczenie. Dlatego bardzo dokładnie należy oszacować kwotę, aby była wystarczająca i pozwoliła zrealizować plan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here