Jaka karta mSD będzie najlepsza do filmowania

Zależy Ci na tym, by jak najlepiej wykorzystać możliwości swojego aparatu, smartfona czy kamery? W takim razie konieczne będzie umiejętne dobranie karty pamięci – to kwestia równie ważna, jak samo urządzenie wykorzystywane do fotografii lub nagrywania filmów.

Jaka karta pamięci do aparatu spełni idealnie swoją funkcję?

W przypadku nagrywania aparatem, kamerą lub smartfonem jednym z najistotniejszych czynników jest pojemność. Przy wysokiej rozdzielności miejsca na karcie ubywa bardzo szybko. Jeśli zastanawiasz się, jaka karta pamięci do kamery Full HD będzie najlepsza, to dobrym pomysłem będzie przeliczenie dostępnej pojemności na długość filmu, który można zapisać na nośniku. Model o pojemności 64 GB pozwoli na nagranie około 280 minut materiału FHD, z kolei 128 GB to już dwa razy więcej, czyli 560 minut. Jeżeli jednak chcemy rejestrować obraz w jakości 4K, zmieścimy już zaledwie 40 lub 80 minut. To oczywiście orientacyjne, przeciętne wartości – w rzeczywistości wiele zależy od algorytmów kompresji oraz przepływności, czyli ilości danych zapisywanych w danej jednostce czasu.

Rozdzielczość wideo a prędkość zapisu

Wybór odpowiedniej karty do aparatu lub kamery jest szczególnie ważny ze względu na fakt, że konkretne standardy rozdzielczości wiążą się z pewnymi minimalnymi wartościami tempa zapisu. Niekompatybilne parametry mogą prowadzić do pojawienia się komunikatu o błędzie lub poważnych problemów, takich jak utrata danych czy nieprzewidywalne działanie urządzenia. Z tego względu istotne jest, by sprawdzić klasę zapisu przed podjęciem decyzji o zakupie. Nośniki microSD mają na swojej obudowie stosowne oznaczenia zgodne z określonymi klasami prędkości. Najnowsze modele mieszczą się w kategoriach co najmniej U3 lub V30. Obydwa z tych standardów oferują zapis z szybkością 30 MB/s, który umożliwia zapis materiału 4K.

Karta mSD – porównanie najnowocześniejszych modelu

Karty microSD aktualnie stanowią standard na rynku – produkty tego typu wypracowały sobie swoją pozycję dzięki świetnej wydajności połączonej z minimalnymi gabarytami. Ze względu na pojemność sięgającą setek gigabajtów sprawdzą się w wielu sytuacjach, gdy musimy mieć możliwość zapisu lub odczytu danych w przenośnych urządzeniach. To nośnik, który doskonale sprawdzi się podczas robienia zdjęć i nagrywania filmów dronem, kamerą sportową, aparatem, smartfonem czy tabletem. Choć oznaczenie „micro” odnosi się do gabarytów fizycznych, warto przy tym mieć na uwadze konkretne oznaczenia dotyczące maksymalnej pojemności, którą mogą oferować modele mieszczące się w danym standardzie:

  • microSD – limit wynosi 2 GB;
  • microSDHC – do 32 GB;
  • microSDXC – do 2 TB.

Jaka karta pamięci do aparatu i innych urządzeń najlepiej sprawdzi się podczas nagrywania? Warto zwrócić uwagę na wytrzymałe i nowoczesne karty firmy Samsung, a zwłaszcza modele EVO Plus oraz PRO Endurance. Pierwsza z nich zapewnia błyskawiczny odczyt (100 MB/s) i zapis (90 MB/s) zarówno w Full HD, jak i 4K, dodatkowo charakteryzując się poczwórną ochroną przed warunkami atmosferycznymi. Druga propozycja oferuje natomiast zapis danych z prędkością 30 MB/s oraz odczyt 100 MB/s. To wartości, które w pełni wystarczą do nagrywania filmów 4K. Nie zapominajmy również o tym, że karta mSD powinna cechować się trwałością i solidnym wykonaniem – zdecydowanie warto stawiać na renomowanych producentów, by zminimalizować ryzyko utraty danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here