Kredyty gotówkowe czy szybkie pożyczki?

Osoby, które potrzebują środków na zaspokojenie swoich potrzeb, mogą skorzystać z kredytów lub pożyczek. Jeżeli zależy im na tym, aby pieniądze uzyskać szybko i nie musieć dopełniać wielu formalności, z pewnością zechcą skorzystać z kredytu gotówkowego w banku lub szybkiej pożyczki w instytucji niebędącej bankiem. Jeżeli na czasie zależy nam naprawdę bardzo, nie pozostaje nic innego jak udanie się do instytucji finansowej zajmującej się udzielaniem pożyczek.

Pożyczka to nie jest to samo co kredyt gotówkowy. Nie należy tych pojęć mylić ze sobą, chociaż potocznie często niektórzy używają tych sformułowań zamiennie (jako pojęcia tożsame).

Pożyczki mogą być długoterminowe, ale maksymalnie o 48 miesięcy (tyle powinien wynosić najdłuższy okres spłaty). Mogą to też być chwilówki, a więc krótkoterminowe pożyczki (na określoną liczbę dni), na dość niewielką kwotę (przykładowo kilkaset złotych lub kilka tysięcy), do spłaty w określonym, niedługim terminie (np. 30 dni).

Pożyczki nie muszą mieć kosztów, nie jest to wymagane prawnie. Pożyczkodawca nie ma także obowiązku weryfikacji pożyczkobiorcy. Może udzielić pożyczki od ręki, bez sprawdzania jego historii kredytowej. I chociaż często korzysta z Informacji zawartych w Biurze Informacji Kredytowej lub Biurze Informacji Gospodarczej, nie jest to weryfikacja aż tak dokładna jak w przypadku banków. Instytucje te są w pewien sposób elastyczniejsze i potrafią podchodzić do swoich potencjalnych klientów w sposób indywidualny i mniej restrykcyjny niż banki.

Wiele jest firm, które oferują pożyczki praktycznie w momencie zadeklarowania chęci zapożyczenia się przez klienta, wyłącznie na dowód lub online. Pieniądze trafiają do nas w szybkim czasie od momentu zgłoszenia się do pożyczkodawcy. Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe, sytuacja ma się trochę inaczej. Kredyty udzielane mogą być tylko i wyłącznie przez banki. Regulowane są Prawem Bankowym, a więc dowolność w udzielaniu ich każdemu jest ograniczona. Klienci, przed udzieleniem kredytu, muszą zostać sprawdzeni pod kątem zdolności do spłaty planowanego zadłużenia – kapitału i odsetek, będących kosztem kredytu. Kredyty, w przeciwieństwie do pożyczek, nie mogą być darmowe.

Ze względu na ilość formalności i dokładność sprawdzania przez bank, kredyty gotówkowe wydają się być produktem bezpieczniejszym i mogą być tańsze niż drogie pożyczki brane na szybko, ale nie musi to być regułą.

O wyborze, czy chcemy skorzystać z kredytu, czy z pożyczki, może zadecydować kwota, na jaką chcemy się zadłużyć. W związku z tym, że banki mogą udzielać swoim kredytobiorcom kredytów ze środków własnych oraz ze środków, które są zdeponowane przez klientów, oferowane kwoty mogą być znacznie większe niż w przypadku pożyczek. Jest to znacząca różnica między bankiem a instytucją finansową nie będącą bankiem. Instytucje, które udzielają pożyczek, muszą posiłkować się wyłącznie środkami własnymi, nie korzystając z depozytów. Ich elastyczność w zakresie wysokości kwoty może być z tego tytułu mniejsza, choć w przypadku zapożyczania się na małe kwoty raczej nie stanowi to problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here