Który kredyt gotówkowy najtańszy?

Bywają w życiu takie sytuacje, gdy tylko nagła wygrana w lotto albo niespodziewany przypływ gotówki mogą nam pomóc w realizacji jakiegoś celu. Wiele osób zarabia na tyle niewiele, że pieniędzy z wypłaty zwykle starcza tylko na opłacenie rachunków, rat kredytów i na spokojne przeżycie do kolejnej wypłaty. Niestety, niewielu Polaków ma na koncie zgromadzone oszczędności, tak zwany fundusz awaryjny. Jest on potrzebny na wypadek utraty pracy przez któreś z małżonków, na wypadek choroby, lub choćby na pokrycie takich wydatków jak remont mieszkania po niespodziewanym zalaniu przez sąsiadów. Mało kto może sobie też pozwolić na spontaniczną zmianę samochodu na lepszy i droższy, gdy na rynku pojawi się nagle ciekawa oferta. Zwykle takie wydatki planujemy z wyprzedzeniem, najpierw organizując sobie na nie środki finansowe, a dopiero potem decydując się na wydanie ich.

Trudno jest jednak oszczędzać – dużo prościej jest wielu Polakom po prostu być zmuszanym do comiesięcznego spłacania rat o określonej wysokości. Dopiero z sumy, która pozostaje po opłaceniu rat, przeciętny człowiek może wygospodarować sumy potrzebne na życie, jedzenie, przyjemności. Nic dziwnego zatem, że kredyty gotówkowe są tak powszechnym narzędziem u nas w kraju. Finansujemy za ich pomocą nie tylko inwestycje firmowe, zakup mieszkania lub inne kosztowne sprawy. Zdarza się, że potrzebujemy niewielkiej kwoty kredytu, w wysokości kilku tysięcy złotych, która pozwoli nam zrealizować marzenia o wymianie mebli w mieszkaniu, czy remoncie łazienki. Kilkutysięczna pożyczka pozabankowa nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ naliczane do niej odsetki potrafią zwalić z nóg. Jednak bankowy kredyt gotówkowy wydaje się być rozsądniejszą opcją. Różnica polega tylko na tym, że kredyt bankowy jest trudniej dostać ze względu na kryteria, oraz trzeba dłużej poczekać na rozpatrzenie decyzji.

W przypadku kredytu w banku, decydujemy się na niego ze względu na niższe oprocentowanie. Jeśli chodzi o najtańszy kredyt gotówkowy kalkulator zamieszczony na stronie banku powinien nam podpowiedzieć, na jaki okres kredytowania powinniśmy się zdecydować, aby kredyt był dla nas opłacalny. Przeciętny człowiek zwykle nie orientuje się w niuansach kredytów i bankowości. Dlatego właśnie stworzono dla niego proste i ogólnodostępne narzędzia, takie jak kalkulator kredytowy. Po wpisaniu odpowiednich parametrów, kalkulator przelicza nam, ile odsetek zapłacimy przy krótszym lub dłuższym okresie kredytowania.

Tak naprawdę kredytami nie rządzą żadne ścisłe reguły. Inaczej mówiąc – nie zawsze krótki okres kredytowania równa się niższemu oprocentowaniu, a długi – niższym miesięcznym ratom. Tak naprawdę wszystko to zależy od wielu czynników. My, jak konsumenci powinniśmy się w tym przynajmniej powierzchownie orientować, abyśmy umieli wybrać najkorzystniejszy dla siebie kredyt. Jeśli jednak jesteśmy zupełnie zieloni w tym temacie – przynajmniej weźmy pod uwagę kilka ofert różnych banków i skorzystajmy z dostępnych u nich na stronach kalkulatorów, by wyrobić sobie zdanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here