Skorzystaj z porównywarki kredytowej, wybierz najlepsze warunki

„Potrzebujesz gotówki?” Słyszysz podobne teksty codziennie. Zachęcają do tego reklamy w radiu, telewizji i internecie. Jak zatem znaleźć najtańszą pożyczkę?

Na co zwracać uwagę?

Co to jest najtańszy kredyt? Taki, za którego zapłacisz najmniej po spłacie. Liczą się wszystkie koszty, zarówno te związane z prowizją jak i z dodatkowymi usługami. Ważne jest oczywiście oprocentowanie pożyczek. Jednak nawet przy oprocentowaniu zerowym może się okazać, że kredyt nie jest tani. Dlatego tak istotne jest zwracanie uwagi na szczegóły.

Prowizja

Większość instytucji udzielających pożyczek do kredytu wlicza prowizję. Teoretycznie powinno być to zabezpieczenie danej instytucji na wypadek gdyby pieniądze nie zostały spłacone. Praktycznie jednak jest to zwyczajowy dodatkowy koszt kredytu. Część instytucji jednak odchodzi od prowizji. Dla banków na przykład istotne jest, aby klient biorący kredyt był klientem aktywnym. Jest w stanie zrezygnować z prowizji, a więc wyższych zarobków, na rzecz klienta który płaci kartą i przelewa wynagrodzenie. W ten sposób w zestawieniu rocznym może pochwalić się wzrostem aktywnych klientów. W konsekwencji będzie więcej chętnych na akcje danego banku, co z kolei da bankowi większy zysk niż ten z prowizji.

Oprocentowanie

Większość pożyczek jest oprocentowanych. W zamierzeniu to właśnie powinien być zysk firmy, która decyduje się pożyczyć pieniądze. Maksymalnie oprocentowanie może wynosić czterokrotność stopy lombardowej. Również i tutaj część instytucji pozwala sobie na rezygnację z części zysku. Pozyskanie nowego klienta jest coraz kosztowniejszą inwestycją. Szacuje się, że obecnie nowy klient kosztuje około pięciu tysięcy złotych. Dlatego też część firm decyduje się na współpracę z sieciami handlowymi. Kredyty z zerowym oprocentowaniem i bez prowizji często można znaleźć w sklepach oferujących sprzęt RTV czy AGD. W ten sposób zarówno sklep ma możliwość zwiększenia sprzedaży dla swoich artykułów, jak i instytucja finansowa zyskuje darmowego klienta. Często w zapisach umowy jest adnotacja, że zniżka w oprocentowaniu i prowizji obowiązuje w przypadku udzielenia zgody marketingowej. W ten sposób o wiele łatwiej jest skontaktować się z potencjalnym klientem.

Koszty ukryte

Na koszty ukryte składają się przeważnie koszty związane z obsługą danej pożyczki. Może to być na przykład opłata za prowadzenie konta, za kartę. Część instytucji chce pieniędzy za wypłatę środków. Są takie, które wymagają prowizji za wpłatę.

Dlatego za każdym razem należy uzyskać jak najwięcej informacji o sposobie wpłacania środków, o prowizjach związanych z obsługą pożyczki. Przez takie dodatkowe koszty okazuje się, że pożyczka z zerowym oprocentowaniem jest droższa niż ta ze stopą procentową wynoszącą czterokrotność stopu lombardowej.

Pożyczka jest produktem, dlatego mamy prawo w każdym momencie odstąpić od umowy, zrezygnować z produktu. Jednak raty spłacane są dopiero po miesiącu, co za tym idzie dopiero wówczas klienci dowiadują się jaki bubel kupili. Wówczas jest już za późno. Dlatego tak ważna jest wiedza jeszcze przez zakupem pożyczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here