Pasująca do wszystkiego drewniana podłoga

Styl klasyczny, nowoczesny, industrialny, loftowy, skandynawski, retro, vintage. Co łączy wszystkie te skrajnie różnie style? Do każdego z tych stylów pasuje drewniana podłoga. Choćby tylko ten fakt pokazuje, że drewno jest ponadczasowe i ma w sobie mnóstwo zalet. Co wyróżnia drewno wśród innych materiałów, z których wytwarza się podłogę?

Przewaga zalet podłogi drewnianej

Drewno jest przede wszystkim naturalnym materiałem, który ma właściwości antystatyczne i jest hipoalergiczne. To sprawia, że jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla ludzi z różnymi uczuleniami, alergiami. Poza tym drewniana podłoga jest bardzo trwała, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, impregnacji czy konserwacji można ją mieć jak nową. Mieszkanie czy domek być może będzie co parę lat remontowane, a drewniana podłoga będzie pasować do każdego stylu. Ponosimy więc wydatek związany z remontem, raz na kilkadziesiąt lat. Co więcej, nawet jeśli na podłodze pojawiają się ślady zużycia w formie zarysowań, zadrapań czy przetarć, to w wypadku tego rodzaju materiału, dodaje to jej charakteru, niepowtarzalności. Drewniana podłoga jest ciepła, przyjemna podczas chodzenia i jednocześnie bardzo estetyczna.

Drzewo, które używa się do produkcji podłogi

Podłoga drewniana może mieć różne kolory, różnorodny sposób ułożenia, może powstać z ulubionego przez nas gatunku drzewa. Polska jest krajem obfitym w lasy, a co za tym idzie różne gatunki drzew. Krajowe drzewo jest bardzo dobrej jakości, trwałe, piękne i przede wszystkim dostępne od ręki. Do produkcji podłogi drewnianej głównie używa się drzewo liściaste i iglaste:

– sosna,
– modrzew,
– dąb,
– jesion,
– buk,
– brzoza,
– świerk,
– jesion,
– grab,
– egzotyczne: wenge, merbau, iroko, bambus, tek, jatoba, badi, palisander.

Każde z tych drzew wyróżnia się innymi właściwościami, cechami charakterystycznymi, wytrzymałością, kolorem, ułożeniem sęków. Jednym z głównych czynników, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze drzewa do drewnianej podłogi, jest jego twardość. Drewno egzotyczne często wyróżnia się większą twardością niż krajowe drzewa, ale z reguły jest dużo droższe i trudniej dostępne. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj drewna, warto porozmawiać ze specjalistami, czy dany gatunek będzie dobrym rozwiązaniem do naszego mieszkania.

Pomieszczenie, w którym chcemy mieć drewnianą podłogę

Najbardziej eksploatowanymi częściami mieszkalnymi są przede wszystkim przedpokój, hol, dziecięcy pokój, kuchnia oraz salon. W tych pomieszczeniach podłoga narażona jest na większe zużycie, zarysowania, zniszczenia. Najlepszą więc opcją będzie twardszy rodzaj drzewa, na przykład polski jesion czy dąb albo któreś z egzotycznych drzew. Aktualne oferty można sprawdzić na stronie producenta podłóg domdebu.pl. Z kolei do sypialni, pokoju młodzieżowego można wybrać mniej twarde gatunki, takie jak brzoza lub sosna. Wynika to z faktu, że w tych pomieszczeniach nie chodzimy w butach, a w czystych kapciach. Poza tym są to pomieszczenia, które nie są narażone na dużą wilgoć, czy skrajne temperatury. Najbardziej wymagającym pokojem jest łazienka. Tutaj stanowczo nie można wybrać każdego gatunku drzewa. Jest to pomieszczenie, które wyróżnia się największą zmiennością temperatury oraz największą wilgotnością. Najbardziej polecanym drzewem do zastosowania w łazience są egzotyczne gatunki, ponieważ mają one dużo naturalnych olejów, które chronią podłogę przed wilgocią.

Drewniana podłoga jest najlepszym wyborem wśród wszystkich rodzajów podłóg. Na jej niepowtarzalność na pewno wpływa naturalność, różne rodzaje kolorów, gatunków drzew. W zależności od tego, czy chcemy twardszy czy bardziej miękki, delikatny, jasny kolor czy bardziej intensywna barwę, wśród rodzimych lub egzotycznych gatunków drzew, na pewno znajdziemy coś, czego potrzebujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here