Zbiornik na szambo

Szamba to wciąż jedne z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu gromadzenia zanieczyszczeń i ścieków. Choć najczęściej stosowane są przy domach mieszkalnych, to jednak pojawiają się także w innych miejscach. Niektórzy decydują się zamontować szambo w ogródkach działkowych. Poniżej rozwijamy ten temat oraz udzielamy porad skierowanych do osób, które zamierzają korzystać z szamba na swojej działce. Dowiesz się jakie formalności należy spełnić, by inwestycja doszła do skutku oraz jaki rodzaj szamba warto wybrać, by było dopasowane do Twoich potrzeb. 

Formalności i inne ważne sprawy w montażu niedużego szamba 

Wiele osób posiadających własny ogródek działkowy zastanawia się nad możliwością wybudowania na jego terenie szamba. Pod wieloma względami, jest to rozwiązanie praktyczne oraz użyteczne. Szambo gromadzi nieczystości, których nie można odprowadzić do systemu miejskiej kanalizacji, a jego cykliczne opróżnianie przebiega sprawnie. Oczywiście, wybudowanie szamba na terenie ogródków działkowych jest legalne. Dotyczy to zarówno ogródków zlokalizowanych na terenach miejskich jak i poza obrębem miasta. Wszelkie wątpliwości w tym temacie powinna rozwiać instrukcja Krajowej Rady, w uchwale 17/96, określająca szczegółowo warunki montażu zbiorników na szambo. 

Niezależnie od tego, konieczne jednak będzie załatwienie najważniejszej sprawy formalnej. Chodzi o zezwolenie na wybudowanie szamba. Wprowadzenie tego zbiornika w ziemię jest traktowane jako postawienie osobnej budowli. Dlatego warto postarać się o odpowiednie zezwolenie jak najwcześniej – na przykład na etapie budowy altanki lub domu wypoczynkowego. 

W trakcie budowy szamba należy też przestrzegać określonych norm i zasad, które mają za zadanie zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy liczyć się z możliwymi kontrolami budowlanymi, które będą nadzorować proces budowy i zgodność wykonania z planem i przepisami prawa. Jeśli dojdzie do wykrycia niezgodności z przepisami, normami lub planem, budowa zbiornika na szambo może zostać wstrzymana, a jego właściciel – zmuszony do usunięcia wskazanych niezgodności.

Najważniejsze wytyczne w budowie szamba na działce 

Pierwszą istotną sprawą jest zachowanie odległości od konkretnych punktów na działce. Liczy się między innymi oddalenie szamba od studzienek dostarczających wodę pitną. Dystans powinien wynosić przynajmniej 15 metrów. Zbiornik powinien też zostać zamontowany przynajmniej 2 metry od krawędzi działki, ścieżki dla pieszych lub drogi. 

Ważna jest także głębokość, na którą szambo zostanie wprowadzone. Powinna wynosić nie mniej niż 40 cm, jednak w wielu przypadkach kwestia ta jest regulowana przez lokalne władze. Jeśli w okolicy przebiegają rury instalacyjne lub z przewodami, wówczas konieczne może być wprowadzenie zbiornika na głębokość nawet 100 cm. 

Rozmiar szamba jest nie mniej ważny, choć jest to kwestia w dużym stopniu indywidualna. W przypadku ogródków działkowych najczęściej wybierane są zbiorniki niedużych rozmiarów – na przykład szamba betonowe 5m3. Szczególnie jeśli regularnie na działce przebywać będą jedna lub dwie osoby, a ilość produkowanych przez nie nieczystości będzie wyjątkowo mała, na przykład na poziomie 50-100 litrów na dobę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here