Co warto wiedzieć przed zawarciem umowy pożyczki

Pożyczki to atrakcyjny sposób na zdobycie szybkich środków, przydatny w razie nieprzewidzianych wydatków i innych awaryjnych sytuacji. Pozyskane pieniądze trzeba jednak będzie prędzej czy później zwrócić z odpowiednim naddatkiem, a sama pożyczka może być obarczona dodatkowymi warunkami, nie zawsze korzystnymi dla pożyczkobiorcy. Co warto wiedzieć przed zawarciem umowy pożyczki? Wyjaśniamy!

Rodzaj pożyczki, termin spłaty i wysokość rat

Pożyczki pozabankowe dzielą się na dwa rodzaje: popularne chwilówki z miesięcznym terminem zwrotu oraz długoterminowe pożyczki ratalne, w których całość zobowiązania zostaje podzielona na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt wygodnych, łatwych do spłaty części. Dostosuj rodzaj pożyczki oraz termin jej spłaty do swoich preferencji oraz możliwości finansowych, pamiętając przy tym, że im dłuższy czas trwania umowy, tym większe koszty poniesiesz. Zwróć też uwagę na wysokość rat i upewnij się, że znajdziesz co miesiąc środki na ich spłatę, niezależnie od ewentualnych wydarzeń losowych i zmian w twoim domowym budżecie.

Całkowity koszt pożyczki oraz RRSO

Kolejną kluczową informacją znajdującą się na umowie pożyczki jest całkowity koszt pożyczki, na który składają się odsetki, prowizje, a także wszelkie inne opłaty. Jego wysokość pozwoli ci na wygodne porównanie ze sobą ofert, bez konieczności znajomości RRSO. Ten ostatni parametr to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest ona wyrażona w procentach i wskazuje na faktyczny koszt pożyczki w perspektywie roku. Pożyczkodawca ma obowiązek poinformować cię o jej wysokości, a znajomość RRSO przydaje się przy porównywaniu ze sobą atrakcyjności ofert pożyczek o różnym czasie trwania. Im wyższa rzeczywista roczna stopa oprocentowania, tym finansowanie jest droższe, a więc mniej korzystne.

Wcześniejsza spłata pożyczki oraz warunki dodatkowe

Przed podpisaniem umowy pożyczki warto ponadto zwrócić uwagę na ewentualne warunki dodatkowe, wśród których mogą znaleźć się dodatkowe klauzule. Pożyczkodawcy rzadko kiedy decydują się na takie zapisy, dlatego podejdź do nich z odpowiednią dozą ostrożności. Pamiętaj też, że zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim masz prawo do wcześniejszej spłaty pożyczki. W takiej sytuacji pożyczkodawca musi zwrócić ci część całkowitego kosztu pożyczki wprost proporcjonalną do ilości niewykorzystanych dni finansowania. Wcześniejsza spłata pożyczki to prosty i skuteczny sposób na obniżenie jej kosztów, a zwrot pieniędzy otrzymasz od razu na swoje konto bankowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here