Czy warto inwestować w domy energooszczędne

Pytanie stanowiące jednocześnie tytuł niniejszego artykułu zadaje sobie coraz większa liczba osób żywo zainteresowanych budową lub też modernizacją swoich czterech ścian. Nie powinno to dziwić, bowiem o domach energooszczędnych słyszy się coraz więcej, natomiast zdaniem ekspertów każda zainwestowana w nie złotówka jest złotówką dobrze wydaną. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się bowiem, że dzięki zastosowanym systemom i elementom wyposażenia obiekt taki zużywa znacznie mniejsze ilości energii elektrycznej w porównaniu do swoich tradycyjnych odpowiedników, to natomiast jednoznacznie przekłada się na znacznie niższe koszty eksploatacyjne.

Co charakteryzuje budowlę będącą bohaterem dzisiejszego wpisu? Przede wszystkim jest to relatywnie niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną, jak również minimalnymi wręcz wymogami w kwestii poziomu dostarczanego ciepła (na poziomie 15 kWh/m²) bezpośrednio przekłada się to na mniejsze wydatki jakie ponieść należy nie tylko, aby zasilić wszelkie urządzenia elektroniczne i elektryczne stanowiące wyposażenie takiego obiektu, ale także – na zauważalnie niższą sumę jaką przeznaczyć należy na zakup opału mającego na celu zapewnienie, że w budynku w sezonie jesiennym oraz zimowym panowała będzie przyjemna, wysoka temperatura.

Jak w przypadku domu energooszczędnego zminimalizować można będące niezwykle dużą bolączką posiadaczy standardowych czterech ścian strat ciepła? Jest to możliwe przede wszystkim poprzez minimalizację dotkliwości lub też całkowitą eliminację tak zwanych mostków termicznych. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się także instalacja okien i drzwi charakteryzujących się znacznie wyższym współczynnikiem izolacji termicznej, dzięki którym ciepłe, nagrzane uprzednio powietrze nie będzie się przedostawało szczelinami na zewnątrz, natomiast do wnętrza poszczególnych pomieszczeń nie będzie przenikało chłodne, a niekiedy nawet mroźne powietrze z podwórza.

Interesującym rozwiązaniem zalecanym przez ekspertów są okna energooszczędne i drzwi, które poza powyżej opisywaną cechą zapewnią także izolację akustyczną, która to sprawi, że niezależnie od warunków panujących na zewnątrz będziemy mogli się w domu energooszczędnym cieszyć nieskażoną niczym ciszą i spokojem…i to nawet w sytuacji, gdy obok naszych czterech ścian organizowane będzie dość spore wydarzenie sportowe lub kulturalne, albo też kiedy nieopodal prowadzone będą prace budowlane bądź remontowe, które jak doskonale wiadomo do najcichszych nie należą!

Przyszedł więc czas na podsumowanie – czy warto inwestować w dom energooszczędny? Naszym zdaniem jest to wydatek jak najbardziej uzasadniony, bowiem pomimo faktu, iż początkowe nakłady finansowe mogą okazać się większe niż ma to miejsce w przypadku standardowych budynków mieszkalnych, to dom taki pozwoli nam na poczynienie znacznych oszczędności w ujęciu długoterminowym, a nic nie cieszy bardziej niż możliwość ograniczenia do absolutnego minimum niemałych wydatków na ogrzewanie bądź na pokrycie rachunków za zużytą energię elektryczną!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here