Być może początkowo trudno uwierzyć, ale faktycznie obecnie technologia pozwala na tworzenie diamentów w warunkach laboratoryjnych. W jakich dziedzinach stosuje się te wyjątkowe produkty?
Opracowanie metod produkcji diamentów laboratoryjnych otworzyło wiele nowych możliwości w różnych obszarach technologi. Ze względu na wysoką twardość diamentów syntetycznych niemal natychmiast znalazły one zastosowanie jako wysokiej klasy materiały ścierne. Obecnie powszechne już są w użyciu pasty ścierne, które pozwalają na bardzo precyzyjną obróbkę nawet wyjątkowo twardych materiałów takich jak brylanty, kamienie półszlachetne oraz metale. Dzięki zastosowaniu past diamentowych możliwe jest szlifowanie na wysoki połysk każdego metalu, a w szczególności: stali hartowanych, żeliwa, miedzi, mosiądzu oraz aluminium. Przy zastosowaniu diamentowego mikro proszku możliwe jest także polerowanie ceramiki.
Zdjęcie past diamentowych. Źródło: pasta-diamentowa.pl.
W niektórych dziedzinach takich jak medycyna czy stomatologia, tak twardy materiał jakim jest diament jest niemal niezastąpiony. Istotną cechą diamentu jest obojętność chemiczna co sprawia, że materiał ten z powodzeniem jest wykorzystywany do tworzenia rozmaitych implantów. Diamentowe ostrza są wręcz niezastąpione w codziennej pracy dentystów. Powszechnie są wykorzystywane także w budownictwie wszędzie tam, gdzie potrzeba bardzo twardych ostrzy, czyli na przykład w produkcji tarcz szlifierskich, wierteł oraz wiertnic. Tarcze z nasypem diamentowym doskonale sprawdzają się w cięciu betonu, stali, płytek ceramicznych, gresu czy innych bardzo twardych materiałów budowlanych. Tarcze diamentowe charakteryzują się także bardzo długą żywotnością.
Diamenty syntetyczne jubilerstwie
Ze względu na fakt, że obecny poziom technologiczny pozwala już na tworzenie diamentów identycznych z laboratoryjnymi w fachowej nomenklaturze wycofano z użycia sformułowanie ‘diament syntetyczny’ na rzecz nazwy ‘diament laboratoryjny’. Nowa nazwa wskazuje na sposób wytworzenia diamentu, a nie jego budowę, bo ta jest obecnie identyczna z kruszcem naturalnego pochodzenia. Ceny zakupu diamentów laboratoryjnych są dużo niższe od naturalnych. Dlatego wiele osób poszukujących biżuterii z brylantami ostatecznie decyduje się na wybór diamentów laboratoryjnych ponieważ w tej samej cenie można nabyć dużo większy kamień.
Artykuł opracowany przy współpracy z producentem past diamentowych – pasta-diamentowa.pl. Firma od lat specjalizuje się w dostarczaniu profesjonalnych wysokiej klasy materiałów ściernych. Marka obsługuje klientów zarówno krajowych jak i zagranicznych.