Jak zrzec się spadku po zmarłym dłużniku

Spadkobierca ustawowy ma prawo do zrzeczenia się dziedziczenia spadku. Jest to wyjątek w polskim sądownictwie, ale w licznych przypadkach jakże konieczny. Zrzeczenie spadku następuje najczęściej w obliczu długów osoby zmarłej.

Odrzucenie spadku

Spadkobierca ustawowy, czyli osoba, która dziedziczy spadek po zmarłym w linii pokrewieństwa, może dobrowolnie odrzucić spadek. Ma na to 6 miesięcy od momentu śmierci spadkodawcy. Odrzucenie spadku następuje w formie aktu notarialnego, a w przypadku osób małoletnich sądownie.

Co dzieje się po odrzuceniu spadku?

Najlepiej jest wpisać hasło typu “sprawy spadkowe częstochowa”, aby poznać szczegóły. Ponieważ niektóre sprawy tego rodzaju mogą być naprawdę skomplikowane, dobrze jest uzyskać profesjonalną pomoc prawną. Bez problemu znajdziesz ją w swoim mieście, wpisując w wyszukiwarkę przykładową frazę “adwokat częstochowa”.

Zasada jest prosta. Osoba, która odrzuciła spadek po zmarłym, nie dziedziczy żadnych długów, które ten pozostawił i nie ma obowiązku ich regulowania. Spadek przechodzi zaś na kolejne osoby w linii pokrewieństwa. Jeśli one również chcą odrzucić spadek, mają na to 6 miesięcy od momentu odrzucenia spadku przez poprzedniego spadkobiercę.

Jak dziedziczy się długi?

Czy zawsze warto odrzucać spadek po zmarłym? Jest to kwestia indywidualna. Dzisiaj spadkobierca ma obowiązek regulować zadłużenie po zmarłym, ale tylko do wartości majątku, jaki pozostawił. Zadłużenie może też być znacznie mniejsze, aniżeli wartość całkowita spadku. Należy pamiętać, że odrzucając spadek, spadkobierca ustawowy rezygnuje nie tylko z długów, ale również przekazywanego majątku. W pierwszej kolejności warto więc sprawdzić koszty i wartość dodaną, a dopiero później decydować o odrzuceniu czy przyjęciu spadku. Odrzucenie spadku powoduje również utratę prawa do otrzymania zachowku po osobie zmarłej.

Artykuł powstał na podstawie wiadomości własnych autora oraz informacji udostępnionych przez kancelariakowalski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here