Sprawy finansowe są uznawane za najbardziej delikatne, specyficzne i trudne. Dzieje się tak w szczególności, gdy w grę wchodzą najbliżsi oraz rodzina. Z tego powodu wszelkiego rodzaju komplikacje majątkowe bardzo często kończą się w sądzie. Co musi się jednak wydarzyć, aby sąd przyjął pozew i rozpoczął stosowne postępowanie? Na to pytanie odpowiemy w naszym dzisiejszym artykule.
Darowizna – kiedy iść do sądu?
Darowizna to dobrowolne przekazanie określonego majątku na rzecz drugiej osoby. Środki te muszą jednak pochodzić z prywatnego majątku darczyńcy. Kodeks cywilny zakłada sytuacje, w których możliwe jest całkowite cofnięcie darowizny. Zdarza się jednak, że osoby obdarowane nie zgadzają się z wolą darczyńcy i sprawa trafia do sali sądowej. Darowiznę można bowiem cofnąć tylko w wyniku konkretnych wydarzeń, takich jak rażąca niewdzięczność obdarowanego względem darczyńcy (np. zaniechanie pomocy w przypadku poważnej choroby) czy znaczne pogorszenie się sytuacji majątkowej darczyńcy. Ten rodzaj odwołania darowizny może jednak być uznany tylko w sytuacji, gdy nie została ona jeszcze przekazana. Prawo w tym zakresie skonstruowane jest dość jasno, jednak mimo wszystko zakłada możliwość wystąpienia sytuacji wyjątkowych. Darczyńca może bowiem wnieść do sądu wniosek o rozpatrzenie podejrzenia, że obdarowany przeznaczył bądź planuje przeznaczyć otrzymane środki na cele niezgodne z obowiązującym prawem.
Cofnięcie darowizny może być również zainicjowanie przez spadkobierców w przypadku śmierci darczyńcy. Tego typu sprawy również bywają dość skomplikowane i często kończą się w sądzie.
Odrzucenie spadku i zrzeczenie się dziedziczenia
Kolejna sprawa majątkowa, która często rozstrzygana jest na sali rozpraw, to zrzeczenie się dziedziczenia lub odrzucenie spadku. Warto jednocześnie nadmienić, że nie są to w świetle prawa pojęcia tożsame. Obie kwestie mają co prawda podobny cel, którym jest nieotrzymanie spadku. Różnią się jednak pod kątem wymaganej formy oświadczenia, wpływu czynności na sytuację dzieci i wnuków, czasu podjęcia działania oraz trwałości czynności. W niektórych sytuacjach wystarczy jedynie oświadczenie złożone przed Notariuszem, jednak stopień skomplikowania tego rodzaju spraw majątkowych bardzo często sprawia, że do gry musi wejść sąd.
Sprawy majątkowe niejednokrotnie bywają trudne i bolesne, szczególnie jeśli dotyczą osoby zmarłej bądź najbliższej rodziny. Warto jednak pamiętać, że proces sądowy zawsze powinien być ostatecznością, jeśli nie ma najmniejszej nadziei na polubowne rozwiązanie problemu.