Kotwy, kołki i śruby

Podczas budowy, remontu albo wykańczania domu używa się różnego rodzaju materiałów. Niektóre są wykonane z tworzyw sztucznych, kolejne z metalu czy drewna, a jeszcze inne na przykład z betonu. Żeby cokolwiek do takich powierzchni później przymocować, konieczne są trwałe i solidne „łączniki”.

Tę rolę pełnią różnego rodzaju kotwy, kołki oraz śruby. Mimo że są niewielkie, mają wiele zalet, a także rozmaite zastosowania. W jakich przypadkach można je wykorzystać? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Kotwy – co to jest i do czego służy?

Każdy, kto kiedykolwiek budował albo remontował dom, doskonale wie, czym są kotwy. To niewielkie, stalowe elementy mocujące, przeznaczone „do zadań specjalnych”. Z czego to wynika? Przede wszystkim z ich dużej trwałości oraz wytrzymałości. Sprawiają, że dana konstrukcja się nie przesuwa ani nie obraca.

Kotwy mają szerokie zastosowanie. Z powodzeniem można je wykorzystać przy różnych powierzchniach – od murowanych ścian, przez trawę, aż po piasek.

Kołki – czym są i kiedy mogą się przydać?

Kołki to kolejny element mocujący. Są równie popularne, co opisane wyżej kotwy, chociaż trzeba przyznać, że przy niektórych podłożach nieco mniej trwałe i wytrzymałe. Jak zwykle – diabeł tkwi w szczegółach, dlatego za każdym razem należy dostosować rodzaj elementu konstrukcyjnego do powierzchni, na którą ma on oddziaływać. Wracając jednak do samych kołków…

Można wyróżnić kilka rodzajów takich mocowań. Te najpopularniejsze to kołki rozporowe. Można je zamontować chociażby w powierzchniach betonowych, w pustakach oraz w płytach gipsowo-kartonowych. W praktyce, przy użyciu takich uniwersalnych kołków można na przykład zawiesić szafkę, przywiesić lustro czy uchwyt na telewizor, a także zamontować kable, wydłużając ich żywotność.

Przeczytaj także: https://100dia.pl/rodzaje-norm-dotyczacych-srub-i-konwersja-pomiedzy-nimi/

Śruby – kiedy warto z nich skorzystać?

Śruby to bardzo popularne, uniwersalne łączniki z gwintem. Każdy, kto kiedykolwiek stał przed dylematem, jakie rodzaje śrub wybrać, doskonale zdaje sobie sprawę z ogromnego asortymentu takich elementów. Różnią się one m.in. długością gwintu, rodzajem stali czy kształtem.

Czasem można je dokręcić przy użyciu klucza, do którego dostęp ma każdy (nawet początkujący) majsterkowicz, ale bywa też, że konieczne jest użycie wkrętarki. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju materiału oraz przedmiotu, do którego taka śruba jest montowana.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – wkręty od Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here