Wielu z nas na zmianę używa takich słów jak kredyt i pożyczka. W gruncie rzeczy tylko kredyt możemy nazywać również pożyczką. Jeżeli będzie chcieli nazwać pożyczkę kredytem, musimy pamiętać, że jest to niepoprawny zwrot. Jeżeli chodzi o kredyty – to taką pomoc możemy uzyskać w banku kontaktując się z naszym opiekunem bądź inną osobą, która będzie dostępna w banku. Natomiast jeżeli chodzi o pożyczki to mogą je udzielać: banki, inne instytucje takie jak parabanki, a nawet podmioty gospodarcze czy osoby fizyczne. W wypadku kredytu osoba go otrzymująca dostaje pieniądze do dyspozycji na określony w umowie okres czasu oraz na podany cel. Jednak właścicielem pożyczonych pieniędzy przez cały czas jest bank. Z kolei w wypadku pożyczki również w umowie zapisuje się kwotę, datę oddania (jeżeli jej nie wpisano domyślnie jest to 6 tygodni) oraz cel, ale to pożyczkobiorca staje się właścicielem pieniędzy. Kredyty reguluje prawo bankowe, z kolei pożyczka regulowana jest przez przepisy Kodeksu cywilnego. Warto też wiedzieć, że kredyt zawsze jest płatny. Mogą to być odsetki od kapitału, może być opłata administracyjna czy prowizja, ale zawsze jest naliczany koszt. Natomiast pożyczki mogą być nieodpłatne lub płatne. Zawsze też w wypadku kredytu umowa zawierana jest na piśmie. W przypadku pożyczek do wysokości 500 złotych nie musi być to forma pisemna. Najbardziej znanym produktem bankowym udzielanym na określone potrzeby konsumentów jest kredyt konsumpcyjny. Cele podawane do wniosku kredytowego mogą być różne, ale ważne, aby to był cel stricte konsumpcyjny. Może to być kredyt na bieżące wydatki na przykład zakup książek do szkoły dla dziecka albo zakup nowej rzeczy w miejsce niespodziewanie zepsutej jak sprzęt AGD czy RTV. Takim kredytem można również opłacić zagraniczne wakacje czy też wziąć go, aby wyremontować mieszkanie. Kredyty konsumpcyjne mogą również pomóc w spłacie innych zadłużeń. Jednak nie można tego kredytu wziąć na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Taki kredyt oferuje każdy bank, a jedyne co wystarczy posiadać przy sobie, aby go otrzymać to ważny dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach za ostatnie trzy miesiące. Niektóre osoby już w 15 minut dostają w banku odpowiedź czy taki kredyt otrzymały czy też nie. Ale jak w wypadku każdego kredytu bankowego i w tym wypadku przed wydaniem decyzji sprawdzana jest historia kredytowa klienta oraz informacje z baz danych dłużników. Trzeba też wykazać się zdolnością kredytową. Pożyczka może być wydana tylko i wyłącznie w formie gotówki. Jednak kredyty konsumpcyjne różnią się. Można wyróżnić dwa typu kredytów konsumpcyjnych:
– gotówkowy, bank przelewa nam pieniądze na konto lub bezpośrednio dostarcza nam do ręki a my dalej sami zarządzamy tą kwotą.
– bezgotówkowy, bank przelewa konto bezpośrednio do sprzedawcy lub usługodawcy. Taki kredyt udzielany jest na konkretny cel np. na zakup nowego komputera.
Do kredytów konsumpcyjnych oprócz tego zaliczamy także kredyty samochodowe, konsolidacyjne, refinansowe, na wypoczynek czy na remont mieszkania.