Pęknięcie w szybie okiennej: jak załatać

Nie zawsze możliwa jest szybka wymiana uszkodzonej szyby w mieszkaniu. Ale nawet małe pęknięcie lub odprysk w szkle jest irytujący. Co więcej, pęknięcie może się dalej rozprzestrzeniać i konieczna będzie wymiana szyby. Spróbuj naprawić usterkę tymczasowo, zwłaszcza, że jest na to kilka sposobów, a żaden z nich nie wymaga dużych nakładów finansowych, czasu ani wysiłku.

Metody eliminacji wad

Istnieje kilka sposobów obróbki szkła, które mogą pomóc w każdej sytuacji, można też łączyć je w zależności od zadania.

Pierwsza metoda polega na zastosowaniu materiałów ściernych. Innymi słowy, wyszczerbione szkło może być czyszczone papierem ściernym lub podobnym materiałem. Chociaż takie prace wymagają wiele wysiłku i czasu, czasami udaje się osiągnąć całkiem dobre rezultaty, a integralność i atrakcyjny wygląd powracają. Ta sama metoda doskonale sprawdza się w przypadku konieczności opatrzenia ostrej krawędzi świeżo ściętego lub rozbitego szkła.

Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że wyszczerbione szkło może się kruszyć od zbyt ostrych krawędzi i powodować pęknięcia. Optymalna ziarnistość papieru o granulacji 320 powinna być owinięta wokół bloku dla wygody i gładkich, spokojnych pociągnięć, aby zeszlifować krawędź.

Jeśli kamień jest zbyt duży i wymaga dużo pracy do usunięcia, zaleca się połączenie materiałów ściernych, najpierw o ziarnistości 180, a później 400. W końcu, można również spróbować 600 i 800, jeśli naprawdę doskonała polerowana powierzchnia jest pożądana.

Warto sprawdzić także taką metodą jak polerowanie szyby – zobacz więcej informacji o tej metodzie.

Użyj jasnego kleju silikonowego lub kleju papierniczego

W zasadzie jest to zwykłe płynne szkło, tylko w różnych stężeniach. Aby naprawić wystarczająco duże pęknięcie w szybie #okno i zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenianiu się, klej jest umieszczany w strzykawce i wstrzykiwany do pęknięcia. Jeśli pęknięcie jest małe, klej można po prostu wetrzeć w nie. Odtłuścić powierzchnię szkła przed naprawą. Klej będzie potrzebował około 24 godzin do całkowitego wyschnięcia. Będzie to miało znaczenie, jeśli szyba jest pęknięta, więc można ją otworzyć/zamknąć po 24 godzinach.

Można naprawić pękniętą szybę za pomocą kleju epoksydowego

Zalecenie: Jeśli używasz kleju (dowolny rodzaj: silikon, epoksydowy, papierniczy) do uszczelnienia pęknięcia, przyklej papierową taśmę samoprzylepną tak blisko, jak to możliwe do krawędzi pęknięcia. Ograniczy to powierzchnię, która wymaga naprawy, a reszta pozostanie czysta. Ponieważ są to kleje bezbarwne, a powierzchnia do uszczelnienia będzie minimalna, efekty naprawy będą bardzo widoczne.

Naprawiane przez klejenie szkła

Znajdź mały kawałek zwykłego styropianu (np. z opakowania po sprzęcie AGD lub biurowym). Potrzebne będą również aceton i terpentyna. Do szklanego słoika wlewamy aceton, wkładamy kawałki plastikowej pianki, dodajemy terpentynę (stosunek acetonu i terpentyny to ok. 3:1, czyli 3 razy więcej acetonu). Lekko wymieszać, poczekać aż plastik piankowy się rozpuści, a masa stanie się klarowna i lepka. Stworzyliśmy doskonały kit na pęknięcie w szkle.

Jeśli rysa na szkle jest bardzo cienka, pokryj ją bezbarwnym lakierem

Takie uszczelnienie może trwać dość długo, około 3 lat i więcej. Lakier nałożony na zewnętrzną stronę okna nie zmyje się z deszczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here