Wiele osób z pewnością nie raz spotkało się z pojęciem franchisingu. Z pewnością też każdy zastanawiał się do czego ono się właściwie odnosi. Otóż jest to nic innego jak franczyza, która obecnie jest jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych sposobów na rozpoczęcie własnej działalności, a co więcej nie wymaga ogromnego, początkowego wkładu własnego. Niemniej chociaż popularność franchisingu znacznie wzrosła, wiele osób wciąż zastanawia się nad tym czym on właściwie jest, a także na czym on polega. Pora więc na rozwianie wątpliwości i przekonanie się, że rzeczywiście jest to naprawdę dobry pomysł na rozpoczęcie własnego biznesu, który zarazem daje ogromne możliwości na przyszły rozwój.
Czym jest franchising?
Zacznijmy od prostego wyjaśnienia czym tak w zasadzie jest tytułowy franchising. Otóż zamiennie możemy używać tego pojęcia, wraz ze spolszczoną wersją tego słowa czyli ze słowem franczyza. Jak łatwo można się domyślić, jest to dość specjalny sposób prowadzenia własnej działalności, jednak pod szyldem już dobrze znanej i świetnie rozpoznawalnej marki. Podstawą układu we franchisingu jest umowa. Taka umowa jest zawierana zawsze pomiędzy franczyzodawcą, a także franczyzobiorcą. Z tym że w tym układzie, franczyzodawcą jest zawsze duża firma, która przez swojej wieloletnie doświadczenie wypracowała sobie już stabilną pozycję na rynku, a także renomę i rozpoznawalną markę. Co więcej, franczyzodawcy zwykle posiadają już ogromną wiedzę z zakresu tego jak działa rynek w naszym kraju, a dodatkowo dysponują sprawdzonymi i skutecznymi metodami na to, jak należy prowadzić biznes w danej branży. Warto wspomnieć również o ich wielkim doświadczeniu, a także o sposobach na to, jak skutecznie uporać się z konkurencją. Drugą stroną tego układu- jak łatwo można wywnioskować jest franczyzobiorca. Jest to również podmiot prawny, zwykle firma, która będzie stanowiła jednocześnie placówkę, która z kolei będzie operować pod szyldem marki kontrahenta, czyli franczyzodawcy. Niemniej wciąż będzie ona funkcjonować jako całkowicie odrębne przedsiębiorstwo. Można więc podsumować to tym, że franczyzobiorca nadal będzie prowadził własną firmę, a w związku z tym wszystkie aspekty odnośnie dbania o nią i jej rozwój będą należały do jego obowiązków, mimo to będzie on mógł korzystać ze sposobów, wiedzy i doświadczenia swojego partnera biznesowego.
Jak działa franchising?
Przejdźmy teraz do tego jak właściwie działa franchising. Otóż w pierwszej kolejności należy wskazać na umowę, która wiąże obie strony czyli franczyzodawcę wraz z franczyzobiorcą. W niej również zostają określone wszelkie zasady, na jakich ma operować wspólny biznes. Franczyzodawca decyduje się na przekazanie swojemu partnerowi biznesowemu wiedzy i marki, zaś franczyzobiorca nie będzie musiał martwić się o reklamę i pozyskanie klientów do swojej placówki. Można więc powiedzieć, że nie musi on zaczynać od zera. Co więcej franczyzobiorca będzie miał dostęp do szkoleń i kursów, przez cały okres trwania umowy, co jest jednoznaczne z tym, że będzie mu zapewniona opieka i mentoring na czas trwania umowy franchisingu.