Święta Bożego Narodzenia, urodziny, imieniny, narodziny dziecka. To jedynie kropla w morzu okazji do spotkania z rodziną oraz bliskimi. Jako goście zawsze ubieramy się odświętnie, kupujemy prezenty. W roli gospodarzy staramy się jak najlepiej przyjąć naszych gości, zastawiamy stoły, czasami nawet organizujemy spotkanie w restauracji lub innym lokalu. Wszystkie te przygotowania łączy jedna rzecz: pieniądze. Nie zawsze mamy wolne środki, które możemy bez żalu przeznaczyć na świąteczne okazje. Najczęściej w takim przypadku w sukurs przychodzi nam pożyczka w banku. Dlaczego, mimo istnienia tak wielu instytucji pozabankowych, decydujemy się na oferty kredytowe banków?
Banki bardzo często nakładają na pożyczkobiorców dość wysokie oprocentowanie oraz prowizję. Pożyczka w banku wiąże się również z wieloma formalnościami. Zależnie od rodzaju i ilości rat na jakie chcemy się zapożyczyć, bank może oczekiwać od klienta zaświadczenia o zatrudnieniu, zaświadczenia o zarobkach, czasem deklaracji PIT za zeszły rok. Zakładając jednak, że dopełniliśmy formalności i skompletowaliśmy potrzebne dokumenty, każdy bank wystosuje zapytanie do BIK (Biuro Informacji Kredytowej) odnośnie naszej sytuacji finansowej. Wspomniana instytucja gromadzi i udostępnia informacje o tym jak osoby fizyczne i działalności gospodarcze realizują swoje zobowiązania finansowe. Więc jeśli posiadamy już jakieś zadłużenia, których z jakiś przyczyn nie spłacamy, BIK takie informacje przekaże do banku. Finalnie, na podstawie zebranych informacji, bank analizuje naszą sytuację finansową i podejmuje decyzję czy udzielenie nam kredytu nie jest decyzją zbyt ryzykowną. Tak więc pożyczka w banku wiąże się z wieloma formalnościami i prześwietleniem naszych finansów.
Istnieją natomiast instytucje pozabankowe, które specjalizują się w udzielaniu pożyczek. Większość z nich nie wymaga od nas dostarczania wielu dokumentów, wystarczy dowód osobisty. Takie firmy nie weryfikują naszej sytuacji finansowej, dzięki czemu nawet jeżeli jesteśmy zadłużeni możemy ubiegać się o dodatkowe pieniądze z dużym prawdopodobieństwem ich otrzymania.
Dlaczego więc tak wiele osób w dalszym ciągu korzysta z ofert banków? Ponieważ jest taniej i bezpieczniej. Pożyczka w banku ma niższe oprocentowanie niż ta uzyskana od instytucji pozabankowych. Spowodowane jest to tym, że parabanki udzielając pożyczki niesprawdzonym klientom narażają się na większe ryzyko niż banki. Rekompensują to sobie wyższym oprocentowaniem. Co więcej, w przypadku problemów ze spłatą pożyczki bankowej, można składać wnioski o restrukturyzację i zamrożenie spłaty rat na pewien okres. Banki próbują odzyskiwać swoje należności na drodze sądowej i komorniczej, natomiast system egzekucji długów w przypadku parabanków i instytucji pozabankowych nie zawsze jest jasny i opisany w regulaminie.
Banki, od zarania dziejów, są instytucjami pewnymi obdarzonymi dużym zaufaniem społecznym. To zaufanie do dzisiaj sprawia, że wolimy skorzystać z oferty sprawdzonej instytucji bankowej.