pszczelarz

Praca pszczelarza jest w pewnym sensie powołaniem. Choć może słowo to za duże, bo nie mam tu na myśli tak skrajnej formy upodobania tego zajęcia, żeby człowiek wykonujący ten zawód nie widział poza nim życia i nie mógł zajmować się niczym innym (choć i tak pewnie się zdarza).

Mam na myśli raczej zamiłowanie do tego, co w naturze, poczucie z nią powinowactwa, jedności w pewnym sensie. Mówię o tym dlatego, że jest to praca, która gwarantuje wykonującemu ją kontakt z naturą i z żywymi organizmami, z którymi my, jako ludzie, wymieniamy się czymś. One coś dla nas robią, a my też robimy coś dla nich. Przy tym pszczelarz akceptuje ryzyko, jakie jest ściśle z jego zawodem związane. Miłość do natury i wystawienie się na różne jej uroki (piękno, ale też jej potęga i czasami niebezpieczeństwo z niej płynące), tym jest właśnie zawód pszczelarza i doglądana przez niego własna pasieka.

Hodowla pszczół to kontakt z naturą, to satysfakcja płynąca z tego, że Twoje zajęcie związane jest z wydobywaniem z natury wspaniałych jej owoców, że to Ty odbierasz jej dary i możesz przekazywać je innym, W dodatku jest pracą zarobkową, co czyni to zajęcie jeszcze atrakcyjniejsze, bowiem można bez oporu całkowicie się mu poświęcić i uczestniczyć w nim całym swoim sercem.

No dobrze, ale kiedy już serce zaczyna się wyrywać i mówić Ci, że jest to coś, co chciałbyś/chciałabyś robić, należy przemyśleć kwestie praktyczne. Przecież jakoś trzeba się utrzymać i sama satysfakcja z zajęcia przestaje być wystarczającym argumentem, kiedy musisz w tym czasie zdobywać pieniądze na życie. Przed podjęciem kroków w stronę tego zawodu, zadajemy sobie pytanie: ile więc zarabia pszczelarz? Piękno tego zawodu, pięknem, ale musimy przecież mieć na chleb i wiedzieć ile możemy zarobić w najlepszym i najgorszym wypadku i czy ten najgorszy wypadek może nas, choćby przez czas, w którym brnąć będziemy ku lepszym zarobkom, zadowolić. Najniższa krajowa dla ekspertów pszczelarstwa rzeczywiście nie jest kwotą wygórowaną, jednak wystarczającą na podstawowe potrzeby.

Przeczytaj też: ekspert od ziołomiodów z pokrzywy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here