Wypowiedzenie umowy o pracę

Nie zawsze pracodawca i pracownik rozstają się w dobrej atmosferze i z zachowaniem zdrowych relacji. Niestety bardzo często cały proces rozwiązania umowy o pracę przebiega w atmosferze konfliktu, niepokoju i wzajemnego obrzucania się winą za nieudaną współpracę. Wypowiedzenie umowy o pracę może być więc nie tylko bardzo traumatyczne dla obu stron, ale również bardzo kosztowne, ponieważ na pewnym etapie okazuje się, że nieodzowna będzie pomoc prawnika.

Bardzo często pracownicy na siłę próbują udowodnić, że należycie wykonywali swoje obowiązki, czują się pokrzywdzeni takim zakończeniem współpracy. Zatrudniają adwokatów i prawników, kierują sprawy do sądu pracy, przysparzając pracodawcom dodatkowych zmartwień. Prawo pracy i sądy pracy zawsze stoją po stronie pracownika i każdy pracodawca o tym wie. Dlatego najczęściej firmy, zwłaszcza duże, dążą do tego, aby współpracę kończyć za porozumieniem stron. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Co w sytuacji, kiedy trafimy na konfliktowego pracownika, który za wszelką cenę będzie nam chciał udowodnić, że zwolniliśmy go bezpodstawnie? Jaka kara grozi pracodawcy? W takiej sytuacji z odsieczą przychodzi adwokat prawa pracy dla pracowników i pracodawców – osoba, która doskonale orientuje się w tematyce prawa pracy, a wypowiedzenie umowy o pracę nie jest jej obce. Usługi prawników są bardzo drogie. Bardzo często jest tak, że firma korzysta z usług kancelarii prawniczej, podczas gdy szeregowy pracownik nie może sobie finansowo pozwolić na takie usługi. Wtedy w sądzie walczy sam. I choć sądy są z reguły po stronie pracownika, to w takich sytuacjach o wygraną sprawę ciężko.

Dla wielu osób wypowiedzenie umowy o pracę jest przeżyciem traumatycznym. W jednej chwili tracą grunt pod nogami, wpadają w panikę, ponieważ ich źródło dochodu przestaje istnieć. Pomimo okresu wypowiedzenia wcale nie mają pewności, że bez problemu znajdą inną, równie dobrą pracę, która spełni ich oczekiwania. Poza tym ludzie z natury boją się zmian. Zmiana zawsze niesie niepewność, brakuje poczucia stabilizacji, nikt nie wie jak będzie wyglądało zatrudnienie i warunki pracy w dłuższej perspektywie. Tutaj nic nie jest pewne i gwarantowane.

Z drugiej jednak strony trzeba być otwartym na zmiany, ponieważ to właśnie odwaga w podejmowaniu decyzji determinuje niejednokrotnie sukces. Nie wolno zrażać się drobnymi porażkami, otrzymanie wypowiedzenia umowy wcale nie oznacza, że dana osoba nie nadaje się kompletnie do danej pracy. Na to składa się wiele różnych okoliczności. Bardzo często wypowiedzenie umowy o pracę jest najlepszym motywatorem do dalszego rozwoju osobistego i zawodowego. Wyzwala energię i chęć podjęcia nowych działań i wyzwań. Czasem próbujemy udowodnić sobie lub swojemu byłemu pracodawcy, że doskonale poradzimy sobie w nowej, innej roli. Potrzebujemy się wtedy dowartościować.

Znanych jest wiele przypadków przeciętnych pracowników, którzy dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę zmotywowali się i osiągnęli prawdziwy sukces. Często mała porażka determinuje nas do podjęcia działań, których nie podjęlibyśmy w innych okolicznościach, nie chcąc wychodzić z naszej strefy komfortu. A tracąc pracę trochę nie mamy wyjścia. Trzeba podjąć wtedy różne decyzje, niejednokrotnie zaryzykować i postawić wszystko na jedną kartę. To bywa trudne, zwłaszcza dla osób, które mają na utrzymaniu rodzinę czy do spłacenia kredyt hipoteczny. Ale ryzyko zawsze wpisane jest w potencjalny sukces, tylko osoby, które kiedyś zaryzykowały, dziś mogą pić szampana i gratulować sobie osiągniętego celu.

Pamiętajmy więc, że wypowiedzenie umowy o pracę to nie koniec świata. Często to punkt wyjścia, początek nowej drogi, nowej ścieżki rozwoju. Rozwój jest człowiekowi bardzo potrzebny i nie ma znaczenia jaki ma staż pracy i ile ma lat. Każdy potrzebuje czuć, że się rozwija i idzie do przodu, spełniając marzenia i realizując założone cele.

Dla wielu pracowników wypowiedzenie umowy o pracę było punktem zwrotnym w ich życiu i nie osiągnęliby żadnego sukcesu gdyby nie ten przykry incydent zawodowy, jakim jest rozwiązanie umowy.

Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here