W dzisiejszych czasach wielu ludzi przeżywa problemy finansowe. To niestety problem społeczny. Nie tylko ludzie są zadłużeni, ale tez miasta. Trzeba zastanowić się jak wyjść z długów. Niektóre osoby zastanawiają się co wziąć: kredyt a pożyczka.
Pierwsza różnica pomiędzy kredytem a pożyczką to podmiot, który udziela wsparcia finansowego. W przypadku kredytu wyłącznie bank ma takie uprawnienia, natomiast pożyczki może udzielić instytucja albo też osoba fizyczna. Osoba, która stara się o kredyt musi podać przeznaczenie dla otrzymanych pieniędzy. Natomiast pożyczkobiorca otrzymane pieniądze może przeznaczyć na dowolny cel bez zbędnego tłumaczenia się. Kolejną różnicą jest sposób regulacji prawnej. Informacje na temat zasad otrzymania kredytu znajdują się w prawie bankowym, a pożyczki w Kodeksie cywilnym. Następnym bardzo ważnym elementem, który różni te dwie metody pożyczania jest rodzaj umowy. Przy kredycie obie strony muszą spisać umowę, w której znajdą się dane m.in. o terminie oraz kosztach związanych z podjętymi pieniędzmi. Natomiast w przypadku pożyczki, której kwota jest poniżej 500 zł nie ma obowiązku zawierania umowy. Taki dokument należy spisać wtedy, gdy wartość pieniędzy albo przedmiotów przekracza tę sumę.
Kredyt wiąże się z opłatami, takie jak prowizja czy odsetki, natomiast pożyczka może być bez odsetek. Kolejną różnicą jest także forma własności przekazywanego kapitału. Kredytobiorca otrzymuje kapitał i może nim dysponować, ale nie staje się on własnością. Natomiast w przypadku pożyczki jest zupełnie inaczej. Istotne jest też to, że dawca kredytu może pożyczać pieniądze nienależące od niego, z kolei osoba, która udziela pożyczki może zarządzać jedynie środkami, będącymi jej własnością.
Pożyczka jest zatem zdecydowanie szerszym terminem niż kredyt. Może jej udzielić instytucja finansowa, ale też osoba fizyczna. Istotne jest, że pożyczany kapitał musi należeć do pożyczkodawcy. Zasady, które dotyczą udzielania pożyczek zostały zawarte w Kodeksie cywilnym. Firmy, które udzielają pożyczek muszą działać zatem zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim. Wsparcie finansowe tego typu, nie jest obwarowane koniecznością podania celu, w jakim sposób pieniądze mają zostać wydane. Ponadto, pożyczki niskie nieprzekraczające 500 zł nie muszą być spisane na podstawie umowy. Oddanie pożyczki może nastąpić na podstawie reguł, które ustalą między sobą strony.
Kredyt dotyczy zazwyczaj większych sum. Jest zatem obwarowany umowami i zasadami, które ktoś wymyślił i trzeba ich przestrzegać. Natomiast pożyczka to zazwyczaj kwota mniejsza, która pozwala w szybkim czasie stanąć na nogi osobie, która wpadła w problemy finansowe. Dla osób, które chcą zdecydować się na którąś z tych form tekst powinien być przydatny. Warto to rozważyć i zastanowić się czy nie ma innego wyjścia z kłopotów niż branie środków obcych z zewnątrz. Może wystarczy oddalić spłatę długu albo rozłożyć na raty. W przypadku zakupu nowej rzeczy może warto poczekać i odłożyć samemu potrzebne pieniądze.