Tam, gdzie kosiarka nie sięga

Dobrze przystrzyżony trawnik to wizytówka każdego budynku czy terenu wokół niego. Nic tak nie cieszy oka jak równiótko przycięta trawa, a haszcze i gęste zarośla nie dość, że szpecą, to jeszcze budzą szereg negatywnych emocji. Nic zatem dziwnego, że ludzie od wieków opracowywali nowe sposoby na radzenie sobie z bujną roślinnością. Powstają nowe rozwiązania, stare zostają rozbudowane a ogólna prawda jawi się taka, że aby mieć idealnie przystrzyżony trawnik, trzeba zainwestować w kilka róznych narzędzi. To jest trochę tak jak z profesjonalnym fryzjerem – trudno oczekiwać, że będzie osiągał niesamowite rezultaty za pomocą jednych jedynych nożyczek. Profesjonalista potrzebuje całego zestawu narzędzi.

Podobnie jest ze strzyżeniem trawników. Wspomniana wcześniej ewolucja narzędzi do cięcia trawy wydaje się kulminować w postaci różnorodnych kosiarek – od mechanicznych, przez elektryczne aż po spalinowe. Od jakiegoś czasu, wśród osób lubiących gadżety albo posiadających po prostu ogromne tereny do ostrzyżenia, popularne stały się nawet hybrydy małych traktorów i kosiarek. Jednak urządzenia tego typu nie są wystarczające – dlatego dobrze jest, gdy uzupełniają je kosy spalinowe.

Sprawdzają się one doskonale w trudno dostępnych miejscach, gdzie tradycyjne kosiarki nie mają łatwego dojścia. Przydają się również w tych sytuacjach, gdzie do przystrzyżenia jest zaledwie kilka niewielkich obszarów trawnika i nie ma większego sensu wyciąganie kosiarki wraz z całym osprzętem.

Mistrz manewrowania

Kosy spalinowe cechują się więc niezwykłą łatwością w poruszaniu się i swobodnym docieraniu do takich punktów, do których większe kosiarki nie mają wstępu. Może to być jakiś kącik pod ścianą, przestrzeń między grządkami warzyw czy kwiatów albo miejsce tuż pod żywopłotem. Jak sa skonstruowane urządzenia tego typu? Stosunkowo prosto, składają się bowiem ze spalinowego silnika, długiego ramienia oraz układu tnącego (co ciekawe, bardzo często mającego niewiele wspólnego z ostrzami, których rolę pełnią na przykład linki ze sztucznego tworzywa). Silniki kos spalinowych napędzane są standardowym dla nich paliwem – olejem napędowym lub benzyną.

Najważniejszymi parametrami tych urządzeń są moc silnika oraz średnica cięcia. Ta pierwsza mówi nam o ogólnych mocach przerobowych danej kosy – im większą moc silnika posiada dany egzemplarz, tym większe połacie trawy będzie mógł ściąć. Silniejsze maszyny poradzą sobie również z solidniejszymi roślinami, takimi jak krzaki czy grubsze chwasty. Średnica cięcia określa natomiast, jak szybko będziemy ścinać trawę – oczywiście im większa, tym szybszy będzie to proces.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here