Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlane

Kredyt na dom nie ma sensu, gdy nie posiada się własnej działki. Szczęściem jest gdy osoby planujące budowę domu posiadają już własną działkę, jednak nie każdy takie szczęście ma. Zakup działki jest niestety w dzisiejszych czasach drogim zakupem, ponieważ wartość ziemi stale rośnie.
Na przełomie lat wartość 1 hektara podwoiła się. Teraz trzeba dać dwa razy więcej za 1 hektar działki niż miało to miejsce 10 lat temu. Dlatego zakup działki nie należy do najtańszych zakupów. Dlatego osoby, które nie posiadają żadnej działki a chcą zacząć się budować zaczynają od zakupu działki pod dom.
Banki przyjmują takie wnioski jak kredyt na zakup działki dokładnie tak samo jak na zakup czy budowę domu, ponieważ działka jest to taka sama nieruchomość tak jak dom. Zatem osoby, które starają się o kredyt na zakup działki muszą liczyć się z faktem, że będą sprawdzani pod względem zdolności kredytowej.
Każdy kredyt hipoteczny udzielany jest pod zastaw jakiejś nieruchomości. W tym przypadku będzie to działka. Jednak nie wszystkie banki są skłonne udzielać kredytu pod zastaw tylko działki, na które jeszcze nic nie stoi. Działka niezabudowana nie ma takiej wartości jak w przypadku działki zabudowanej. Dlatego nie jest to tak pewne zabezpieczenie dla banku jak w przypadku domu czy innej nieruchomości. Natomiast jeśli kredytobiorca stara się równocześnie o kredyt na działkę jak i budowę domu, to wówczas bank zabezpieczy się na nowo wybudowanej nieruchomości. Jednak kredyt hipoteczny na zakup działki, której zabezpieczeniem ma być tylko i wyłącznie działka to już jest trudny temat do zgryzienia. Wówczas rozwiązaniem tego problemu może być przedstawienie innej nieruchomości kredytobiorcy, ponieważ sama niezabudowana działka nie stanowi żadnego zabezpieczenia dla banku.
Na rynku bankowym na chwilę obecną tylko połowa banków oferuje kredyty hipoteczne pod zastaw samej niezabudowanej działki. Zatem znalezienie takiego banku, który da taki kredyt jest nie lada wyzwaniem.
Jeśli już jednak znajdziemy taki bank to musimy przedstawić potrzebne dokumenty aby doszło do udzielenia kredytu. Dokumenty, których wymaga bank to potwierdzenie statusu działki, potwierdzenie dla banku o rzeczywistej działce budowlanej a nie np. rolnej. Działka rolna czy użytkowa w ogólne nie wchodzi w grę. Pod taką nieruchomość żaden bank nie da kredytobiorcy kredytu. Inne dokumenty potrzebne do otrzymania kredytu to: odpis Księgi Wieczystej gruntu, którą musi dostarczyć kredytobiorca do banku, także trzeba dostarczyć decyzję podziałową w przypadku gdy działka, pod którą chcemy wziąć kredyt hipoteczny będzie wyodrębniana z innej działki. Potrzebny będzie także wypis z ewidencji gruntów i kopia mapy ewidencyjnej a także dokument potwierdzający przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniową. Na sam koniec przygotowywana jest umowa przedwstępna całego kredytu hipotecznego pod nieruchomość jaką jest działka budowlana.
Wszystkie te procesy trochę trwają jednak bank pomaga przez nie przejść aby nie było żadnych ociągnięć w czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here