Jesteś właścicielem domu jednorodzinnego i zastanawiasz się na dostępnymi sposobami, na cięcie kosztów związanych z jego ogrzaniem? Serdecznie zachęcamy do zainteresowania się systemami rekuperacji.
W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym powszechnie przykłada się ogromną wagę do jak najlepszego obniżenia zapotrzebowania energetycznego. Rozmaite rozwiązania prawne są systematycznie wdrażane w polskim prawie budowlanym. Należy również przyznać, że to samym inwestorom niejednokrotnie bardzo zależy na stworzenie domu, którego zapotrzebowanie energetyczne będzie jak najmniejsze. Osoby, które zainwestowały w energooszczędne instalacje w obecnej trudnej sytuacji na rynku surowców energetycznych niewątpliwie mają spokojny sen. Natomiast mieszkańcy domów nieocieplonych i nieekonomicznych z energetycznego punktu widzenia mogą mieć poważny problem. Ceny paliw takich jak gaz ziemny oraz węgiel nieustannie rosną. Nic zatem dziwnego, że wielu Polaków z dużą dozą niepewności wyczekuje zbliżającego się sezonu grzewczego. Okazuje się, że ogromnym wsparciem dla portfela może okazać się sprawnie funkcjonująca rekuperacja. Czym ona jest i na czym polega jej zasada działania?
Rekuperacja – czy to się opłaca?
Oczywiście zastanawiając się nad wdrożeniem tego typu instalacji każdy zadaje sobie to pytanie – czy ta inwestycja mi się opłaci? Jak dowiadujemy się ze strony internetowej dystrybutora rekuperacji Ask, w przypadku średniej wielkości domu jednorodzinnego, orientacyjny koszt zakupu oraz montażu systemu rekuperacji oscyluje przy kwocie 20 tys. złotych. Jest to zatem stosunkowo spora inwestycja. Z w/w strony internetowej dowiadujemy się jednak również, że sprawnie funkcjonująca rekuperacja pozwala na oszczędzanie nawet kilkudziesięciu procent na ogrzewaniu. Możemy sobie zatem w prosty sposób wyliczyć, że jeśli koszt ogrzania domu w sezonie grzewczym przy aktualnych cenach wyniesie np. 10 tys. złotych, rekuperacja pozwoli na zaoszczędzenie już kilku tysięcy złotych – tylko podczas tego jednego sezonu grzewczego. A przecież jest to inwestycja nie na kilka lat, ale często znacznie dłużej. Oczywiście oszczędności są tym wyższe im większa jest powierzchnia budynku. Systemami rekuperacji szczególnie interesują się właściciele obiektów firmowych, chociaż warto tutaj zauważyć, że obecne przepisy prawne w nowych budynkach firmowych wymagają już montażu wentylacji z odzyskiem ciepła. To co omówiliśmy do tej pory warto podsumować kilkoma prostymi słowami: Tak! Rekuperacja bardzo się opłaca. Warto przy tym również zauważyć, że ograniczenie ilości spalanego paliwa przyczynia się także do ochrony środowiska naturalnego. Dla wielu inwestorów kwestia ta, również ma niebagatelne znaczenie. Artykuł na temat rekuperacji znajdziesz również w serwisie BudujemyLublin.pl.
Rekuperacja – jak to działa?
Jak już omówiliśmy to w pierwszej części artykułu, rekuperacja pozwala na wygenerowanie znaczących oszczędności związanych z kosztami ogrzewania budynków. Jak to możliwe, że jeden system – nie mające w zasadzie nic wspólnego z instalacją grzewczą ma tak ogromny wpływ na wysokość kosztów ogrzewania? Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W typowych instalacjach wentylacji – zarówno mechanicznych jak i grawitacyjnych ciepłe powietrze jest usuwane z budynku, a jego miejsce zastępuje świeże, nowe i chłodne. Wraz z ulatującym do atmosfery zużytym powietrzem nieustannie i bezpowrotnie tracona jest energia cieplna. System rekuperacji pozwala na jej odzyskiwanie. Cały proces odbywa się w specjalnie zaprojektowanych wymiennikach ciepła, które stanowią nieodzowny element całego systemu. W wymiennikach ciepła następuje zetknięcie się powietrza wychodzącego z wchodzącym, dzięki czemu świeże powietrze może być podgrzane. Trafiając do wnętrza budynku jest już ono na tyle ciepłe, że dla domowników różnica temperatury pomiędzy powietrzem wchodzącym, a wychodzącym jest w zasadzie niezauważalna.
Zastanawiasz się nad inwestycją w system rekuperacji? To bardzo dobra decyzja! Serdecznie zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy TanieReku. Nasi inżynierowie zaprojektują instalację, tak, by spełniała ona wszelkie Państwa oczekiwania.