Co to jest blockchain?

Żeby zagłębić się nieco w tę technologię, która ma stać się technologią jutra, należy poznać najpierw jej podstawy, a w tym celu koniecznie trzeba określić precyzyjnie, czym jest technologia blockchain.

Sformułowanie blockchain (z ang.) określa dosłownie łańcuch bloków. O jakie jednak bloki i jaki łańcuch chodzi? Żeby dobrze zrozumieć ideę blockchain, trzeba odpowiedzieć najpierw na pytanie czym w ogóle jest model open source, a jeszcze wcześniej, czym jest free software, czyli wolne oprogramowanie. Free software kładzie nacisk na moralny aspekt dostępności oprogramowania, które ma być uruchamiane w dowolnym celu, analizowane przez każdego i dostosowane do własnych celów użytkownika (dlatego kod źródłowy musi być jawny), dowolnie udostępniane (kopie), udoskonalane i publicznie rozpowszechniane. Młodsza siostra idei free software to właśnie open source, które wcale nie musi być darmowe, może mieć pewne ograniczenia w stosunku do free software i kładzie nacisk na znaczenie technicznej doskonałości kodu.

Technologia blockchain jest więc formą zdecentralizowanej i rozproszonej bazy danych w modelu open source w sieci internetowej. Zdecentralizowana oznacza tu, że nie posiada jednego centralnego punktu (np. serwera) i rozproszona – czyli rozrzucona, zlokalizowana w milionach fizycznych punktów sieci. Architektura blockchain to peer-to-peer (P2P), czyli model komunikacji w sieci komputerowej, który zapewnia wszystkim hostom (komputer, modem, karta sieciowa) te same uprawnienia, w odróżnieniu od architektury klient–serwer (tu jest wyraźny podział ról: klient zgłasza żądanie do serwera, serwer odpowiada, przykład: wyszukiwarka internetowa).

Podsumowując dotychczasowe informacje – blockchain to forma zdecentralizowanej bazy danych w odelu P2P sieci internetowej. Nie posiada centralnych komputerów i scentralizowanego miejsca przechowywania danych. Do czego służy blockchain? Po co ta technologia została stworzona? W zamyśle blockchain jest technologią , która służy do księgowania poszczególnych transakcji, płatności albo zapisów księgowych i zakodowaną za pomocą algorytmów kryptograficznych, czyli zasad, schematów szyfrowania wiadomości, aby niepowołane osoby nie miały do nich dostępu. Fizycznie, blockchain jest swoistym rozproszonym, zdecentralizowanym rejestrem transakcji

W istocie blockchain to swoisty zdecentralizowany i rozproszony rejestr transakcji lub, innymi słowy, zdecentralizowana platforma transakcyjna w infrastrukturze sieciowej rozproszonej. Blockchain jest rejestrem publicznym i jawnym. Dostęp do niego może uzyskać każdy.

Pierwszym zastosowaniem tej technologii było uruchomienie bitcoin, kryptowaluty, której wartość opiera się na mocy obliczeniowej, a nie, jak w przypadku walut tradycyjnych, na parytecie złota czy regulacjach państwowych i międzynarodowych. Następnie pojawiły się inne kryptowaluty, których obecnie jest dzięki blockchainowi bardzo dużo, a technologia ta ma szansę stać się solidnym fundamentem dla następnych innowacyjnych rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here