Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlane

Kredyty hipoteczne w dzisiejszych czasach to dobra alternatywa dla osób, które chciałyby wybudować dom bądź kupić mieszkanie a nie posiadają gotówki. Dlatego decydują się na zaciągnięcie kredytu w banku. Jednak nie każdemu chętnemu banki dają kredyty.
Przed wydaniem decyzji bank musi dobrze sprawdzić potencjalnego kredytobiorcę, czy da on radę w okresie, na jaki chce wziąć kredyt, spłacić nie tylko kredyt ale i wszystkie opłaty związane z wzięciem kredytu. Inaczej bank będzie liczył taką zdolność kredytową singlowi, a inaczej małżeństwu, które posiada jeszcze dzieci.
Kredyt hipoteczny dla małżeństwa z dziećmi to opcja, którą bank musi dobrze sprawdzić zanim udzieli takiemu małżeństwu kredytu. Jednak takiej decyzji bank nie podejmuje sam. Odgórnie zostaje narzucone bankowi w jakim stopniu ma on oceniać sytuację danej małżeństwa. A zostaje mu to narzucone przez Komisję Nadzoru Finansowego.
To on określił zasady, według których wiadomo czy dane małżeństwo da radę spłacić kredyt wraz z odsetkami czy nie.
Nie można obciążyć daną rodzinę tylko spłatą kredytu. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę środki do życia. Bank bierze pod uwagę to, że oprócz spłaty kredytu rodzina musi jeszcze mieć środki do życia na inne wydatki. Małżeństwo z dziećmi nie może zostać bez środków do życia. Dlatego banki niektórym małżeństwom odmawiają wydania kredytu. Zatem bank troszczy się także o sytuację finansową rodziny.

Co zatem zrobić żeby zwiększyć swoją zdolność kredytową w oczach banku?

Właściwie swoją zdolność kredytową można zwiększyć tylko i wyłącznie poprzez dodatkowy dochód, który zostanie udokumentowany. Zatem mowa tutaj o dodatkowym zajęciu, np. na pół etatu czy umowę zlecenie. Żadne dodatki na rodzinę nie powiększają zdolności kredytowej, kredytobiorców, takie jak np. 500+, alimenty czy zasiłki rodzinne. Z tego względu, że nie jest to dochód.
Zatem w celu zwiększenie swojej zdolności kredytowej, pozostaje tylko poproszenie pracodawcy o podwyżkę. Tylko wykazanie na papierze, że zarabiamy więcej, zwiększy w oczach banku naszą zdolność kredytową. Innym rozwiązaniem jest poszukanie sobie dodatkowego źródła dochodu w formie pracy dodatkowej, np. na umowę zlecenie bądź umowę na pół etatu czy trzy czwarte etatu. To już na pewno zwiększy zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców.
Także warto pytać w różnych bankach, ponieważ różne banki mają inne standardy. Jedne mają bardzo zaostrzone wymogi i naprawdę ciężko w nich otrzymać kredyt hipoteczny małżeństwom wielodzietnym. Natomiast inne banki nastawione są bardziej na klientów i już posiadają mniejsze wymogi co do dawania kredytów. Dlatego warto porównywać oferty banków i próbować w różnych miejscach, ponieważ może okazać się, że w jednym banku odmówiono nam kredytu, natomiast w drugim nam udzielono. Dlatego nie ma twardych reguł i ogólników. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie przez banki. Zatem warto próbować w różnych miejscach i się nie zniechęcać.
Niekiedy gdy jedna ze stron nie pracuje, to zatrudnienie może już dużo dać w oczach banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here